Pre základnú funkčnosť, spríjemnenie používania webu, analytické účely a v prípade udelenia súhlasu aj na účely cielenia reklamy využívame súbory cookies. Nastavenie vlastných preferencií cookies môžete kedykoľvek upraviť odkazom v spodnej časti stránok.


Úvod »GEMMOTERAPIA Nadeje - bylinky»kvetová terapia-Bachova » 10. CRAB APPLE - Jabloň planá ( láska k sebe samému - čistenie )


    

10. CRAB APPLE - Jabloň planá ( láska k sebe samému - čistenie )

Malus silvestris

 

Priaznivé pôsobenie na prekonanie pocitov stavu nečistoty u seba, vnútorného poškvrnenia, nečistoty okolia a prostredia.

CHARAKTERISTIKA KONŠTITUČNÉHO TYPU :

Človek, ktorý trpí pre intenzívny pocit nečistoty napr. pri chorobe, zašpinení, dotyku so špinavým predmetom alebo pri styku s infikovaným materiálom. Celkove je úzkostlivý z hľadiska poriadku v domácnosti, čistoty v reštaurácii a vôbec čo sa týka celkovej hygieny. Narastá v ňom naliehavé nutkanie stále sa umývať, čistiť seba i okolie. Štíti sa hmyzu a znečisteného prostredia. Často sa prejaví i pocit nelásky k sebe samému, keď mu je odporný i vlastný obraz v zrkadle, keď pociťuje odpor k jedlu a jedeniu, telesným funkciam, sexu alebo chorobe. Celkove je zaujatý myšlienkami a predstavami o ideálnej čistote svojho tela, psychiky i okolia. Zraňuje ho i zatúľaná myšlienka na čokoľvek, čo tento ideál poškvrňuje a vyvoláva mu pocit zlyhania. Činorodá pedantnosť pri upratovaní, čistení, leštení, ale i očista od „špinavých“ myšlienok a spomienok, mu zaberá takmer všetok čas. Preto zlyháva a to vedie k pocitom viny, nedostatočnosti a k ďaľšiemu ponáraniu sa do sveta svojho ideálu čistoty. U detí je obava pred zašpinením alebo požitím znečisteného jedla, čo neskôr môže viesť vlastnou dispozíciou k rozvoju a fixovaniu týchto postojov v rodinných a školských situáciach.


CRAB APPLE

MECHANIZMUS PÔSOBENIA A ÚČINKU:

 • prestavba zamerania na širšie spektrum sledovania skutočností, odpútanie sa od úzkeho zamerania na povrchné javy
 • uvedomenie si rozmanitosti, ktorá je neoddeliteľnou súčasťou materiálneho i psychického rozmeru človeka
 • zameranie sa na podstatné javy prostredia i vlastnej psychiky
 • pochopenie, že nič nemôže byť absolútne čisté
 • zmiernenie nutkania, všetko okolo seba preverovať so zameraním na vzhľad bez záujmu o podstatu
 • pri prípadných kožných ochoreniach, potení, pracovnom znečistení, presunutie záujmu viac na činnosti okolo liečby než na nepríjemné pocity pri sebapozorovaní.


ZRNKO MÚDROSTI:

Keď si priznáme a uznáme našu nedostatočnosť, prekonáme ju !

NÁZORY A OTÁZKY NÁVŠTEVNÍKOV

Nebol zatiaľ pridaný žiadny názor. Pridajte svoj názor alebo dotaz ako prvý.