Pre základnú funkčnosť, spríjemnenie používania webu, analytické účely a v prípade udelenia súhlasu aj na účely cielenia reklamy využívame súbory cookies. Nastavenie vlastných preferencií cookies môžete kedykoľvek upraviť odkazom v spodnej časti stránok.


Úvod »GEMMOTERAPIA Nadeje - bylinky»kvetová terapia-Bachova » 18. IMPATIENS - Netýkavka žliazkatá ( trpezlivosť - čas - vnútorný kľud )


    

18. IMPATIENS - Netýkavka žliazkatá ( trpezlivosť - čas - vnútorný kľud )

Impatiens glandulifera

 

Priaznivé pôsobenie na prekonanie pocitov stavu nadmernej netrpezlivosti a podráždenosti pri sledovaní pomalého tempa okolitého diania.

CHARAKTERISTIKA KONŠTITUČNÉHO TYPU :

Človek tohoto typu, má sklony rýchlo myslieť i rýchlo konať. Je presvedčený, že všetci okolo neho sú spomalení v činnosti, čím ho zdržujú a on je nútený ich trpieť. Všetko koná náhlivo, nedokáže čakať. K pomalým ľuďom sa chová dosť príkro, dokonca niekedy za nich dokončí vetu alebo sa pokúša dokončiť ich prácu. Ak je takýto človek vedúcim pracovníkom, podriadeným dáva na javo že pomaly chápu, pracujú, čo by on urobil rýchlejšie a lepšie. Rýchle sa pohybuje a rýchle rozpráva. Vo svojej náhlivosti sa roztržito s niečim pohráva, často pozerá na hodiny a pomaly sa presúva smerom ku dverám. Pritom nie je spokojný ale nemá záujem o služobný postup. Najradšej pracuje samostatne a nezávisle. Rýchlosť konania vedie až ku telesnému vyčerpaniu. Časté sú svalové kŕče. U detí môže dochádzať ku afektom hnevu, ak sa dospelí neprispôsobia ich tempu. Typický je pohybový nekľud, hojdanie sa na stoličke, bubnovanie prstami a podobne.


IMPATIENS

MECHANIZMUS PÔSOBENIA A ÚČINKU:

 • naučiť sa nechávať veci voľne plynúť
 • zvyknúť si na trpezlivejší postoj, na menej racionálne a viac emotívne naladenie
 • používať svoje schopnosti rýchlejšieho operatívneho myslenia na pozdvihnutie vlastnej efektívnosti alebo pracovného kolektívu
 • utlmenie netrpezlivosti a znižovanie potreby rýchleho tempa
 • zníženie vonkajších prejavov napätia
 • zvýšenie tolerancie voči tempu konania iných
 • vyrovnanie spotreby energie bez výkyvov.


ZRNKO MÚDROSTI:

Okamžik trpezlivosti môže ochrániť pred veľkým zlom. Okamžik netrpezlivosti môže zničiť celý život .

NÁZORY A OTÁZKY NÁVŠTEVNÍKOV

Nebol zatiaľ pridaný žiadny názor. Pridajte svoj názor alebo dotaz ako prvý.