Facebook
Regena
Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
(Po-Pia ) 9:00-18:00
0 ks
za 0,00 €
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
Nakúpte ešte za 48,00 € a máte dopravu ZADARMO
 1. Úvod
 2. 2011_Nebezpecni cudzopasnici v nasom tele
2011_Nebezpecni cudzopasnici v nasom tele

https://www.zzz.sk/?clanok=11167

Nebezpeční cudzopasníci v našom tele

Ľudia už v pradávnych časoch trpeli rôznymi črevnými a inými parazitmi, čo dokazujú aj mnohé archeologické nálezy na rôznych kontinentoch. V koprolitoch (mineralizovaná stolica) predhistorického človeka sa našli cysty prvokov a vajíčka parazitických červov. Ochorenia zapríčinené parazitmi sú medzi ľuďmi rozšírené po celom svete s výraznou prevahou v trópoch a subtrópoch. Celosvetovo je parazitmi postihnutý skoro každý štvrtý človek. Parazity žijúce v tráviacom systéme človeka odoberajú svojmu hostiteľovi dôležité výživné látky ako cukry, tuky, bielkoviny, vitamíny a iné. Svojou prítomnosťou mechanicky a chemicky (vylučovaním rôznych toxických látok) dráždia vnútorné steny čreva, čím znižujú jeho vstrebávaciu schopnosť pri trávení. Tým, že do organizmu človeka parazity vylučujú splodiny látkovej premeny z vlastného tela, môžu tak zohrávať významnú úlohu pri vzniku mnohých závažných chorobných stavov, ktoré sú na alergickom, psychogénnom a inom základe.

Črevné prvoky

Črevné prvoky sú malé jednobunkové organizmy mikroskopických rozmerov, ktorých telo tvorí jedna bunka. V tráviacom systéme človeka je ich pomerne veľké množstvo. Mnohé z nich sú zdravotne neškodné, ale niektoré môžu zapríčiniť črevné ťažkosti spojené s ochorením tráviaceho systému.

V tráviacom systéme človeka najčastejšie parazitujú tieto druhy patogénnych prvokov:

 • Giardia intestinalis

 • Cryptosporidium parvum

 • Entamoeba histolytika

 • Balantidium coli

Giardia intestinalis bičíkovec črevný

Žije prisatá často v obrovskom množstve na povrchu dvanástnika a hornej časti tenkého čreva. Bičíkovec sa živí sekrétmi črevnej sliznice.

Chorobné prejavy ktoré vyvoláva sú veľmi rôznorodé. Niekedy sa prítomnosť giardií neprejaví, inokedy spôsobuje roky trvajúcu prerušovanú miernu hnačku. Pre giardiózu sú charakteristické poruchy v strebávaní tukov, ktoré sa prejavujú nadbytkom tuku v stolici (steatorea); ich dôsledkom môže byť nedostatočný prísun vitamínov rozpustných v tukoch do organizmu. Stolica má lesklý a mastný vzhľad.

Z klinických prejavov prevládajú kŕče v bruchu najmä jednu až dve hodiny po jedení. Môže sa pozorovať teplota, znížená chuť do jedenia, u detí anémia, urtikária, vracanie, nafukovanie, plynnatosť, hnačky s množstvom hlienu a tuku. Obdobia hnačiek sa môžu striedať s obdobiami zápchy. Pri masívnej nákaze prenikajú giardie do žlčových ciest a do žlčníka, pričom spôsobujú zápal žlčníka a žlčových ciest.

V našich podmienkach sa parazitóza častejšie vyskytuje u detí ako u dospelých. Najviac sú giardiózou infikované deti vo veku troch rokov, pretože ešte nemajú upevnené hygienické návyky. Často sú parazitom postihnuté deti, ktoré pravidelne navštevujú kolektívne zariadenia. Nákaza z detských kolektívov sa šíri do rodín a tiež naopak. Zdrojom infekcie sú aj kontaminované potraviny a voda. V poslednom čase sa ukazuje, že rezervoármi giardiózy sú aj zvieratá (pes, mačka, potkan, bobor, ovca a iné). Prenos na človeka sa nevylučuje. Vodné zdroje kontaminované giardiami môžu vyvolať epidémie z vody.

Pretože ide o typickú alimentárnu nákazu, šíri sa fekálno-orálnou cestou, všetky opatrenia sú zamerané na osobnú hygienu, umývanie rúk pred jedením a po použití toalety. Vodné zdroje chránime pred fekálnym znečistením. Koreňovú zeleninu, šalát, uhorky, jahody a iné plodiny nikdy nehnojíme nekompostovanými fekáliami.

Cryptosporidium parvum

Tento prvok parazituje u plazov, vtákov a cicavcov vrátane človeka. Infekcia prebieha v gastrointestinálnom systéme. Človek sa infikuje prehltnutím hrubostenných oocýst spolu s kontaminovanonou potravou, vodou a pod.

Kryptosporídie spôsobujú krátkodobé (3 – 20-dňové), resp. dlhodobé chronické, cholere podobné hnačkové ochorenie. Parazity ohrozujú najmä život detí, zvlášť podvyživených v rozvojových krajinách. Ochorenie sa prejavuje v akútnom stave 20 - 30 vodnatými hnačkami denne, ktoré obsahujú často zvyšky odlúpenej črevnej sliznice. U chorého dochádza k celkovej dehydratácii organizmu a k rýchlemu zníženiu telesnej hmotnosti. Sprievodné klinické príznaky sú podobné ako pri giardióze. Medzi nešpecifické príznaky patrí malátnosť, bolesti hlavy a svalov.

U pacientov s poruchami imunitného systému (AIDS) bola okrem črevnej infekcie zaregistrovaná aj respiračná a extraintestinálna (mimočrevná) forma.

Kryptosporídie sa šíria fekálno-orálnou cestou a medzi častejšie spôsoby prenosu patrí priamy kontakt s infikovanými ľuďmi alebo zvieratami. Prenos sa uskutočňuje oocystami, ktoré infikovaný hostiteľ vylučuje stolicou. Oocysty sú rezistentné aj proti dezinfekčným prostriedkom. Prevencia je veľmi zložitá. Oocysty kryptosporídií sú veľmi odolné a vo vonkajšom prostredí vydržia viac než rok. Veľkým problémom je výskyt oocýst v zdroji na výrobu pitnej vody. Vzhľadom na ich malú veľkosť nemusia byť zachytené filtrami používanými vo vodárňach. Proti bežne používanej dezinfekcii vody sú rezistentné. Takéto prípady boli opísané v USA pri zlyhaní filtračného zariadenia vo vodárni.

Entamoeba histolytica améba dyzenterická

Žije v hrubom čreve človeka a vyvoláva vážne hnačkové ochorenie – amébovú dyzentériu. Hlavným znakom tohto ochorenia sú časté hnačky, 5 až 10 stolíc denne. Stolice sú objemné, obsahujú hlien, krv a niekedy aj celé kusy odtrhnutej črevnej sliznice. Chorý sa sťažuje na kŕče a bolesti brucha, niekedy sa mierne zvýši teplota, inokedy je pacient bez teplôt. Pri prehlbujúcom sa klinickom obraze môže nastať samovoľné, prípadne sústavné uvoľňovanie stolice, ktorá nadobúda vzhľad malinového želé. Ak ochorenie trvá niekoľko mesiacov, u pacienta sa dostaví dehydratácia s úbytkom hmotnosti. Chronický priebeh amebózy môže byť mylne považovaný za enterokolitídu, gastritídu a pod. V stene hrubého čreva môže vzniknúť tvrdý amebóm obsahujúci prvoky. Medzi najčastejšie komplikácie črevnej formy amebózy patrí prolaps rekta, perforácia vredu s následnou peritonitídou a u detí amébová apendicitída.

Amebóza je ochorenie vyskytujúce sa po celom svete, s výraznou prevahou v trópoch a subtrópoch. Ochorením je postihnutých približne 10 percent svetovej populácie. Aj u nás treba počítať s importovanou amébózou, a to najmä u ľudí vracajúcich sa z dlhších pobytov v zahraničí (Južná a Stredná Amerika, juhovýchodná Ázia) a u imigrantov, ktorí sú umiestnení v utečeneckých táboroch. Vylúčenie nosičov a vyliečenie nosičstva je veľmi dôležité, pretože cysty améb sú odolné a vo vonkajšom prostredí vydržia dlhý čas.

Preventívne opatrenia sú podobné ako pri všetkých alimentárnych črevných nákazách. V endemických oblastiach je potrebné dodržiavať zvýšenú hygienu rúk a piť len prevarenú vodu.

Balantidium coli nálevník črevný

Rozšírené je po celom svete, najmä v teplých krajinách. Je bežným parazitom svine divej a domácej, ale aj dobytka a v trópoch i opíc. V ich hrubom čreve žije parazit ako komenzál. Tieto zvieratá sú zdrojom nákazy pre človeka. Človek sa infikuje cystami parazita prostredníctvom kontaminovaných rúk a potravín.

U človeka aj u zvierat prebieha infekcia spravidla bez klinických príznakov. Len u niektorých osôb prebieha ako dyzentéria veľmi podobná amébovej. V ťažších prípadoch sa vyskytujú chronické hnačky s prímesou krvi a hlienu, bolesti brucha, nechutenstvo, vracanie a bolesti hlavy. Chorí trpia nespavosťou, udávajú svalovú slabosť, chudnutie, ktoré je spôsobené celkovou dehydratáciou organizmu. Veľmi ťažký priebeh má balantidióza u pacientov pozitívnych na HIV a AIDS.

Nákaza sa vyskytuje v oblastiach, kde je rozšírený chov svine domácej: Pri kontakte s diviačou zverou sa môžu infikovať aj poľovníci.

Preventívne opatrenia

 1. dodržiavanie všetkých hygienických zásad

 2. surovú zeleninu a ovocie dôkladne umyť pod horúcou vodou

 3. vodu zásadne piť len pitnú z fľašiach originálne balených

 4. hovädzie a bravčové mäso, ryby, kraby a iné konzumovať iba dôkladne tepelne upravené

 5. ryby nedostatočne tepelne upravené a surové nakladané v octových a citrusových nálevoch nekonzumovať

 6. potraviny chrániť pred hmyzom (muchy, osy, šváby a i)

Autor článku:RNDr. Anna Totková, PhD., časopis Bedeker zdravia
Dátum vydania: 12.10.2011

Informácie pre zákazníkov
kde nás nájdete

REGENA/ Ostravská 6 / Košice

 

Logo
Regena.eu.sk
Zákaznícka podpora Regena.eu.sk
(Po-Pia ) 9:00-18:00
Vytvorené na Eshop-rychlo.skEshop-rychlo.sk
Spracovanie osobných údajov môžete ovplyvniť úpravou svojich preferencií ochrany súkromia.