Facebook
Regena
Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
(Po-Pia ) 9:00-18:00
0 ks
za 0,00 €
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
Nakúpte ešte za 48,00 € a máte dopravu ZADARMO
  1. Úvod
  2. Hostom relacie SOLARIUM bola RNDr. Totkova-2011
Hostom relacie SOLARIUM bola RNDr. Totkova-2011

(02.11.2011; Rozhlasová stanica Devín; Solárium; 21.35; 30 min.; TAJNOVÁ Jana)

O vplyve parazitov na život človeka hovorila vedkyňa, výskumníčka a pedagogická pracovníčka Ústavu lekárskej biológie, genetiky a klinickej genetiky Lekárskej fakulty UK v Bratislave a Univerzitnej nemocnice v Bratislave RNDr. Anna TOTKOVÁ, PhD.

Na úvod spomenula vznik a podmienky fungovania Parazitologického ústavu v priebehu viac ako 50-ich rokov histórie parazitológie na Slovensku. Počiatky ústavu súvisia s Katedrou biológie Lekárskej fakulty UK, kde v roku 1957 vzniklo Výskumné laboratórium parazitológie, ktorého úlohou bolo pod vedením doktora Gustáva ČATÁRA rozvíjať novú vedeckú disciplínu ? lekársku parazitológiu.
V roku 1976 dostal za výskum v oblasti toxoplazmovej nákazy u domácich a voľne žijúcich zvierat národnú cenu. Prednosťou ústavu bol úzky kontakt so zdravotníckou praxou. Z  tejto spolupráce vzniklo v roku 1975 spoločné pracovisko ? Ústav národného zdravia mesta Bratislavy a LeF UK a do povedomia sa dostala osobnosť prof. Michala VALENTA. Oddelenie klinickej parazitológie svoje poslanie skončilo v roku 1994. Ako konštatovala A. TOTKOVÁ, jednoznačne chýba laboratórium priameho dôkazu parazita, ktoré by sa výlučne špecializovalo na diagnostiku črevných nákaz.
Dnes na tieto účely slúži mikrobiologické laboratórium, ktoré pracuje na komerčnej báze a zastrešuje viacero činností. Ústav však po zrušení oddelenia klinickej parazitológie pracoval ďalej. Spolupracoval napr. s Virologickým a parazitologickým ústavom SAV v Košiciach, s Výskumným ústavom liečiv v Modre a viacerými ústavmi v Čechách a Poľsku. Dôležitá bola aj jeho pedagogická činnosť v lekárskej parazitológii a tropickej medicíne, ktorú v súčasnosti poskytuje Slovenská zdravotnícka univerzita.
V ďalšej časti rozhovoru priblížila A. TOTKOVÁ genézu parazitov. Fylogeneticky staršie druhy sú dobre adaptované na parazitologický spôsob života a preto sa snažia svojho hostiteľa čo najdlhšie udržať pri živote. Sú to napr. mrľa detská, škrkavky a pásomnice. Fylogeneticky mladšie parazity svojho hostiteľa po krátkom čase usmrtia. Sú to napr. plazmódie a tripanozómy. Ako potvrdili archeologické nálezy, problémy s parazitmi mal už predhistorický človek. Výskumom v tejto oblasti sa zaoberá nový vedný odbor paleoparazitológia.

Doktorku TOTKOVÚ problematika parazitov zaujala už počas jej praxe na Hygienickej stanici v Bratislave, kde pracovala 16 rokov v odbore epidemiológia, neskôr v odbore hygiena detí a dorastu. Po skončení štúdia na Prírodovedeckej fakulte UK, odbor lekárska parazitológia, sa zamestnala sa na Lekárskej fakulte UK. V roku 2002 obhájila dizertačnú prácu z oblasti výskumu črevných parazitov u detí v predškolských a školských zariadeniach v Bratislave desať rokov po zrušení školskej zdravotnej služby. Zisťoval sa vplyv stravy na chorobnosť detí, pričom vajíčka škrkavky, hlísty či pásomnice sa vyskytovali takmer na všetkých druhoch ovocia a zeleniny. Parazity sa však našli aj na nábytku, hračkách, oblečení a rukách detí. V porovnaní s podobným výskumom z roku 1994 výskyt parazitov v detskej populácii podstatne narástol. Jednou z príčin je nedostatočná hygiena v domácom prostredí a absencia parazitologických vyšetrení pred nástupom do zariadenia. Výsledky výskumu slúžili ako prevencia pri prijímaní detí do kolektívu. Dôležitým poznatkom bol vplyv parazitologických ochorení nielen na zdravotný stav, ale i psychické vlastnosti detí, najmä ich sústredenosť a bdelosť pri vyučovaní. Preto je podľa nej dôležité znovu zaviesť preventívne parazitologické vyšetrenie u detí najmenej dvakrát do roka.

S touto problematikou nepriamo súvisí aj kniha
Lekárska parazitológia, ktorú v roku 2008 vydala RNDr. A. TOTKOVÁ spolu s kolegami Milanom KLOBUŠICKÝM a Michalom VALENTOM. Nie je to kniha iba pre lekárskych odborníkov a študentov, je to prvá publikácia na Slovensku, ktorá slúži aj potrebám širokej verejnosti. Veľmi názorne sú tu zobrazené nielen samotné parazity a ich vývojové štádia, ale aj ich biologické cykly, vstup, pohyb a rozmnožovanie v ľudskom tele, ako i ochorenia, ktoré spôsobujú. Čitateľ sa zároveň dozvie, akým spôsobom sa prítomnosť parazita diagnostikuje i aké sú spôsoby liečby a prevencie. Kniha získala zlatú medailu Slovak Gold.
V súvislosti s prevenciou voči parazitologickým ochoreniam upozornila A. TOTKOVÁ na nebezpečenstvo prenosu a vzniku nových druhov pri pobytoch v zahraničí, najmä v tropických oblastiach. Tieto nové generácie sú geneticky oveľa odolnejšie a tým ťažšie liečiteľné choroby, ktoré spôsobujú. Už dlhšiu dobu možno pozorovať zvýšenú rezistenciu niektorých druhov červov voči antiparazitikám. Apelovala preto na prísne hygienické opatrenia pri nákupe i konzumácii potravín. Dôležitá je tiež súčinnosť výskumu s farmaceutickým priemyslom.

Alternatívna medicína môže podľa nej slúžiť ako čistiaca, doplnková a preventívna metóda. Náchylnosť na parazitické ochorenia súvisí s veľkosťou infekčnej dávky, teda množstvom vajíčok a cýst, ktoré sa dostanú do ľudského tela, ako i celkovým zdravotným stavom človeka. Nebezpečné je, že prekonaná nákaza nevytvorí v tele odolnosť voči ochoreniu, teda infikovať sa môžeme aj viackrát po sebe. A. TOTKOVÁ menovala hlavné príznaky rôznych parazitologických ochorení. Z pôvodných domácich parazitov ich najčastejšie spôsobujú rôzne druhy škrkavky, bičíkovce, améby, mrle, tenkohlavec atď., zvýšený výskyt sa zaznamenal pri hlíste detskej, pásomnici a motoly, čo súvisí s častejšou návštevou tropických destinácií, ako i nedostatočnou úpravou mäsových výrobkov či pitím nečistej vody.

Na záver TOTKOVÁ upozornila poslucháčov na dodržiavanie základných hygienických zásad a poskytla praktické rady v boji proti parazitom.

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o. (prepis vysielania)
(MI)

Informácie pre zákazníkov
kde nás nájdete

REGENA/ Ostravská 6 / Košice

 

Logo
Regena.eu.sk
Zákaznícka podpora Regena.eu.sk
(Po-Pia ) 9:00-18:00
Vytvorené na Eshop-rychlo.skEshop-rychlo.sk
Spracovanie osobných údajov môžete ovplyvniť úpravou svojich preferencií ochrany súkromia.